Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Godzic Sp. z o.o., Sp.k.

Czeladź

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czym obudować kominek? Przegląd materiałów

Autor: Jarosław Godzic, publikacja: 2019-08-14

Po wybraniu odpowiedniego wkładu kominkowego kolejnym równie ważnym krokiem jest dobór właściwych materiałów na wykonanie obudowy. Kominek zwykle umiejscowiony jest w centrum pomieszczenia. Jego zabudowa powinna być spójna z wystrojem całego salonu. Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane na obudowę kominka?

Zdjęcie nr 1

Obudowa kominka z płyt krzemianowo-wapniowych

 

Płyty charakteryzujące się dużą odpornością na ogień i minimalną przenikalnością cieplną. Często wykorzystuje się ten materiał jako izolacja za wkładem grzewczym i przy izolacji stropu. W przypadku prostych i niewielkich tzw. szafek płyty można użyć do wykonania zabudowy zamkniętej wkładu. Zaletą płyt jest ich lekkość, dzięki czemu nie obciążają niepotrzebnie stropu czy posadzki. Płyty krzemianowo-wapniowe są uniwersalne w zastosowaniu, świetnie sprawdzą się w przypadku obudowy o kształcie prostokąta, są łatwe w obróbce (cięcie odbywa się ręczną piłką lub piłą tarczową do drzewa).

Obudowa kominka wykończona płytkami ręcznie formowanymi

Materiał ten idealne wkomponuje się w pomieszczenia o tradycyjnym wystroju. Dzięki małej wadze i niewielkiej grubości płytki ceglanej łatwo przykleić ją na elewację kominka przy użyciu typowych klejów wysoce elastycznych. Ze względu na porowatą powierzchnię czyszczenie ceglanej elewacji obudowy może być dla niektórych użytkowników nieco uciążliwe. Wyjściem jest zakup tzw. cegieł klinkierowych, które mają gładką powierzchnię, łatwiejszą do utrzymania w czystości.

 

Obudowa kominka z kamienia

 

Kamienna zabudowa prezentuje się bardzo elegancko i sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń o powierzchni 30-40 metrów. Kamień pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i rustykalnego salonu. Zwykle stosuje się elementy kamienne o grubości 2-3 cm. Najbardziej podatne na obróbkę są: marmur, piaskowiec i trawertyn. Pamiętajmy, że kamienie o porowatej powierzchni wymagają dodatkowej impregnacji, gdyż takie obudowy trudniej utrzymać w czystości.

 

Obudowa kominka z betonowych płyt

Płyty betonowe są dosyć lekkie, z uwagi na grubość materiału od 1 do 3cm. Materiał ten jest również łatwy w obróbce, nie ma większych problemów z jego cięciem czy szlifowaniem. Dzięki temu może uzyskać dowolny kształt zabudowy. Dużym plusem tego materiału jest cena - za płyty betonowe zapłacimy o wiele mniej niż za kamień. Betonowa elewacja kominka idealnie wpasuje się w popularny ostatnio styl minimalistyczny.

 

Fachowa wiedza pracownika firmy kominkowej i sprecyzowane oczekiwania klienta zagwarantują wybór najlepszego materiału na obudowę kominka, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wizualnym.

 

Opracował:
Jarosław Godzic
Kominki Godzic

Kominki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 360 Specjalistów od Kominków i Kominów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominach